Sürdürülebilirlik

Proje Bilgileri

Proje Adı:
Sürdürülebilirlik
Kategori:
Projeler
Lokasyon:
Türkiye
Yıl:
2021

Proje Detayları

Teknolojide Kadın Derneği (Wtech) olarak geçtiğimiz Nisan ayında Birleşmiş Milletler’in Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları “Açlığa Son” çerçevesinde tarımın sürdürülebilirlik hedeflerine katkı sağlayacak ve etkisini güçlendirecek yeni fikir, proje, ürün ve hizmetleri teşvik etmek amacıyla “Tarımda Teknolojik ve İnovatif Çözümler” yarışması hayata geçirildi.

Yarışmanın temel amacı ülkemizde tarımın gelişmesi ve sürdürülebilir hedeflere ulaşması için çözüm yolları yaratılmasına katkı sağlamak, tarım sektöründe kadınların teşvik edilmesiyle birlikte birer rol model olmalarını desteklemek ve kadın girişimcilerin sürdürülebilir tarım teknolojilerine yoğunlaşmasını sağlamaktır. Tarımda kadının gücü teknolojiyle birleştiğinde daha yaşanabilir bir dünyayının oluşmasını hızlandıracaktır.

Yarışma T.C. Tarım ve Orman Bakanlığı başta olmak üzere EBRD (Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası), FMO (Hollanda Kalkınma Bankası), Amazon Web Services, Tekfen Holding, Cargill, Yemeksepeti, KKB (Kredi Kayıt Bürosu), SAS ve Adcolony gibi birbirinden değerli kurum ve kuruluşların da değerli destekleri ile gerçekleştirildi.

Üniversite ve girişimci olarak iki kategoride gerçekleştirilen yarışmamızda üniversite kategorimizde gıda ürünü yetersizliği sorununa değinen, kendi tasarımları konteynırlarla üretim yapmak isteyen, herkesi organik ve verimli tarımla buluşturmayı amaçlayan ConFarm birinci, Mühendis Beyinler ekibi ikinci ve Kybele’s Garden ise üçüncü oldu. Girişimci kategorimizde ise dünyada her yıl üretilen 2,5 milyar ton yaş meyve ve sebzenin kaybolmaması için kullanılan kimyasal koruyucular yerine %100 doğal pestisit geliştiren Nanomik ekibi birinci oldu. Teknolojide Kadın Derneği olarak yarışma sonrasında da ekiplerimizi desteklemeye devam ediyoruz.

Proje Destekçileri

Gelecek Dönem

Daha sürdürülebilir bir gelecek için Teknolojide Kadın Derneği olarak bu sene UNDP’nin “Temiz Su ve Sanitasyon” hedefini örnek aldık. Küresel ısınmanın sonuçlarından biri olan iklim değişiklikleri nedeniyle su tüketimi konusu zamanla daha endişe verici bir hal almaktadır. Su kaynaklarının sürdürülebilirliğini sağlamak ve  herkesin temiz su kaynaklarına erişimini desteklemek için bu konuda projeler üreteceğiz.