Hakkımızda

Teknolojide Kadın Derneği

 

Belirsizliklerin Olduğu Bir Dünya’ya Teknoloji ile Işık Tutmak

Elimizde tuttuğumuz akıllı telefonlardan ev aletlerimize, işyerlerimizde kullandığımız uygulamalardan eğlence sektörüne kadar artık fiziksel ve dijitalin birleştiği, hızla gelişen bir dünyada yaşıyoruz. Bundan birkaç yıl öncesine kadar sosyal medyadan bahsederken bugün yapay zeka, artırılmış gerçeklik, sanal gerçeklik, nesnelerin interneti gibi yeni kavramlardan bahsediyoruz.

Bu yeni “fijital” dünya birçok belirsizliği de beraberinde getiriyor. İnsanların ve sistemlerin teknolojinin hızına yetişemediği bu belirsizlik içerisinde yetkin insan kaynağı yetiştirme akıllı ve teknolojik bir toplum oluşturmak için atılması gereken ilk adım olarak ön plana çıkıyor. Fakat bu insan kaynağını yetiştirmek için toplumun tamamına ihtiyacımız var. Bilim ve teknolojide önemli bir uzman açığının olduğu bu günlerde kadınların bu alanlarda uzmanlaşıp işgücüne katılması toplumsal cinsiyet eşitliğini sağlamak ve içinde olduğumuz yeni çağda teknolojik bir Türkiye kurabilmek için son derece önemli bir hale geldi.

“Teknoloji” ve “Kadın” Kelimelerini Yan Yana Koymak Üzere Harekete Geçtik

Uzun yıllar teknoloji sektöründeki çalışan ve Türkiye’de sayısız yeniliğe imza atan 360+ Media Interactive Technologies Ajans Başkanı Zehra Öney, 2017’de teknoloji alanındaki uzman açığını ve özellikle kadınların bu sektörde kariyerlerini devam ettirmek için yaşadıkları motivasyon eksikliğini görerek “Teknoloji” ve “Kadın” kelimelerini yan yana koyduğu bir dernek kurmak için harekete geçti.

Teknolojide Kadın Derneği, Zehra Öney’in liderliğinde yürütülen iki yıllık bir ön çalışmadan sonra 31 Ocak 2019 tarihinde kuruldu. Derneğin Kurucu Yönetim Kurulu Başkanı seçilen Öney, 75 kurucu kurum ve birey ile teknoloji alanında ihtiyaç duyulacak insan kaynağının yetiştirilmesi misyonunu gerçeğe dönüştürmek üzere yola çıktı.

Kısa bir zaman diliminde 160’dan fazla üyeye ulaşan Teknolojide Kadın Derneği bugün bireylerin kendi potansiyellerini keşfetmelerini sağlamak; meraklı, araştırmacı, üretken, özgüveni yüksek, teknolojide uzman insanlar yetiştirip iş dünyasına kazandırmak üzere çalışmalarına devam ediyor. Bu doğrultuda, teknolojide insan çeşitliliğini sağlamak için sayıca az olan ve bu alanda kariyer yapma noktasında motivasyonu düşük kadınları uzmanlaştırılıp güçlendirilerek bu alanda yer almalarını sağlıyoruz.

Geleceğin Liderlerine Uçtan Uca Tam Donanımlı Eğitimler Veriyoruz

Verdiğimiz vizyon eğitimleriyle Türkiye’nin dört bir yanında teknolojik okuryazarlığı artırmakla kalmıyor, aynı zamanda teknik eğitimlerimizle kadınlarımızı uzmanlaştırarak Türkiye’nin akıllı ve teknolojik bir toplum olarak dönüşmesine katkı veriyoruz. Baştan sona bir bütün olarak ele aldığımız eğitimlerimizde öğrencilerimizi uzmanlaştırmakla kalmıyor, aynı zamanda sağladığımız soft skill ve mentorluk programlarımız ile IQ, EQ ve CQ alanında kuvvetli, iş hayatına her açıdan hazır bireyler yerleştiriyoruz. Eğitimlerimiz sonrasında her anlamda kasları güçlenen mezunlarımızı 160’dan fazla kurumsal üyemizin de desteğiyle istihdama yerleştiriyor ve teknoloji alanındaki uzman insan açığının kapanması için var gücümüzle çalışıyoruz.

Verdiğimiz eğitimlerle ilgili detaylara Wtech Platform üzerinden ulaşabilirsiniz.

Teknolojide Eğitim, Türkiye’de Araştırma & Ölçümleme ve Dünya’da Sürdürülebilirliği Destekliyoruz

Derneğimiz 3 ana odak çerçevesinde çalışmalarını sürdürüyor.

 • Eğitim
 • Sürdürülebilirlik
 • Araştırma & Ölçümleme

Eğitim odağında çeşitli programlar ve etkinlikler düzenleyerek kadınların teknoloji alanındaki yeteneklerini geliştirmeyi, güçlendirmeyi ve bilim ve teknoloji alanında çalışan uzman sayısını artırarak Türkiye’nin teknoloji alanında lider bir ülke konumuna gelmesi için çalışıyoruz.

Sürdürülebilirlik odağında geleceğin teknolojik toplumuna katkı sağlamak ve çeşitlilik yaratmak için projeler geliştiriyoruz. 

Araştırma & Ölçümleme odağında teknoloji ve cinsiyet eşitliği alanında araştırmalar yapıp ölçümlemeler yaparak verilerle desteklenen bilgilere dayalı çalışmalar yürütüyoruz.

Teknolojide Kadın Derneği olarak, “Birlikte Güçlüyüz!” ilkesiyle hareket ediyor ve kadınların teknoloji alanındaki gücünü artırmak için azimle faaliyetlerimize devam ediyoruz. Sadece Türkiye’de değil, uluslararası alanda da kadınların teknoloji sektöründeki varlığını artırmak ve onları güçlendirmek için çalışıyoruz.

Siz de bizimle birlikte bu önemli misyon doğrultusunda yer almak ve kadınların teknolojideki potansiyellerini keşfetmelerine destek olmak için aramıza katılabilirsiniz. Üye olmak için bizimle iletişime geçin.

Güncel projelerimiz ve eğitimlerimiz hakkında bilgi almak ve faaliyetlerimize destek vermek için bizimle iletişime geçin.

Çözerse Teknolojide Kadın Çözer

Misyon & Vizyon

Teknolojideki insan çeşitliliğini artırarak güçlü bir Türkiye yaratmak için var gücümüzle çalışıyoruz.

MİSYONUMUZ

Bilimde ve teknolojide yetkin, uzman, yaratıcı insan kaynağı yetiştirmek, teknoloji sektöründe sayıca ve motivasyon olarak az olan kadın uzman sayısını artırarak kadınları teknolojide istihdama ve üretime kazandırmak. 

VİZYONUMUZ

Teknoloji ve Bilim Çağı’nda yeni teknolojileri üreten uzman insan kaynağındaki çeşitliliği artırarak Türkiye’nin dünyanın lider ülkeleri arasına girmesi için ülke ekonomisi iyileştirmek ve GSYİH’nin artması konusunda ülke hedeflerine paralel projeler ve çalışmalar yürütmek.

Değerlerimiz

 • Şeffaflık
 • Alçak Gönüllülük
 • Pozitif Olmak
 • Açık ve Erişilebilir İletişim
 • Yüksek Empati
 • Eşitlik ve Kapsayıcılık
 • Güven
 • Paylaşım ve Birlikte Çalışma Kültürünü Benimseme
 • Çevik Çalışma Prensibi
 • Yeni Çağın Liderlik ve Etik Değerlerini Benimseme