Teknoloji ve İnsan Endeksi

arastirma olcumlame e1696862453510

Proje Bilgileri

Proje Adı:
Teknoloji ve İnsan Endeksi
Kategori:
Projeler
Lokasyon:
Türkiye
Yıl:
2021-2022

Proje Detayları

Ölçemediğimiz şeyi anlayamayacağımıza ve yönetemeyeceğimize inanıyoruz. Bu düşünceyle araştırma ve ölçümlemenin değerini ortaya koyacak, bütünü gören endeks çalışmaları konusunda Türkiye’deki büyük açığı kapatmak üzere çalışmalara başladık. Dünyanın en büyük araştırma şirketlerinden biri olan IPSOS ile Türkiye’nin teknolojik dinamiklerini anlamak için başlatmış olduğumuz ön çalışmanın sonucunda, sosyokültürel, jeopolitik, teknolojik açılardan Türkiye’nin teknoloji ve insan endeksini ve bu endekste kadın kırılımı konusunda öncü bir ölçümleme çalışması gerçekleştirdik.

Bu amaçlar doğrultusunda destekçilerimiz arasında bulunan Bahçeşehir Üniversitesi ile Teknolojide Kadın Derneği olarak 6 ay boyunca projenin stratejik planlamasıyla ilgili çalışmalarda bulunduk. Projenin 1. fazına ait soru setlerimize destekçilerimizin de yapmış olduğu eklemeler sonucunda masa başı araştırması ve saha çalışmalarını bitirmiş bulunmaktayız.

Odağımızı insana döndürerek belli bir yaş grubunun üstünde olan bireylerin, teknoloji ile ilişkisini, teknolojide çalışan bireylerin cinsiyet kırılımını, STEM mezunlarının teknolojide çalışmaya devam edip etmediklerini, ediyorlarsa memnuniyetlerini ayrı ayrı endeksledik. Böylece elimizde yabancı kaynaklar değil, kendi verilerimizi bize verebilecek kaynak bir çalışma yapmış olduk.

Birçok kurumsal üyemizin de katkı sağladığı bu araştırma Türkiye’nin ilk “Teknolojide İnsan Endeksi” çalışması olmuştur. 

Projemizin birinci fazı 2022 yılında tamamlanmıştır.

Proje fikirleriniz için bizimle iletişime geçin. 

Proje Destekçileri

bau
denizbank 1
elogo
gittigidiyor
tempo
tisk