Araştırma Ölçümleme

Proje Bilgileri

Proje Adı:
Araştırma Ölçümleme
Kategori:
Projeler
Lokasyon:
Türkiye
Yıl:
2019

Proje Detayları

Ölçemediğimiz şeyi anlayamayacağımız ve yönetemeyeceğimiz düşüncesinden yola çıkarak araştırma ve ölçümlemenin değerini ortaya koyacak, bütünü gören endeks çalışmaları konusunda büyük açığı kapatmak üzere çalışmalara başladık. Dünyanın en büyük araştırma şirketlerinden biri olan IPSOS ile başlatmış olduğumuz ön çalışmanın sonucunda, teknolojide insan endeksi ve bu endekste kadın kırılımı konularında öncü bir ölçümleme çalışması ortaya koymak üzere alt yapımızı tamamladık.

Türkiye’nin teknolojik dinamiklerini anlamak için gerçekleştiriyor olduğumuz bu araştırma projesinde, sosyokültürel, jeopolitik, teknolojik açılardan Türkiye’nin teknoloji ve insan endeksini çıkarıyoruz. Odağımızı insana döndürerek, belli bir yaş grubunun üstünde olan bireylerin, teknoloji ile ilişkisini, teknolojide çalışan bireylerin cinsiyet kırılımını, STEM mezunlarının teknolojide çalışmaya devam edip etmediklerini, ediyorlarsa memnuniyetlerini ayrı ayrı endeksleyeceğiz. Böylece elimizde yabancı kaynaklar değil, kendi datamızı bize verebilecek kaynak bir çalışma olacak.

Araştırma-Ölçümleme Projesi kapsamında Teknolojide Kadın Derneği olarak IPSOS ile “Teknolojide İnsan Endeksi” çalışması yapmaktayız.

Araştırmanın amacı; 

  1.       Türkiye’de teknoloji ve bilim alanlarında mevcut durumun tespit edilmesi,
  2.       Cinsiyetler arasındaki farklılıkların belirlenmesi,
  3.       Kadın temsiliyetinin arttırılmasına olanak sağlayacak verilerin elde edilmesidir. 

Bu amaçlar doğrultusunda destekçilerimiz arasında bulunan Bahçeşehir Üniversitesi ile Teknolojide Kadın Derneği olarak 6 ay boyunca projenin stratejik planlamasıyla ilgili çalışmalarda bulunduk. Projenin 1. fazına ait soru setlerimize destekçilerimizin de yapmış olduğu eklemeler sonucunda masa başı araştırması ve saha çalışmalarını bitirmiş bulunmaktayız. Birçok kurumsal üyemizin de katkı sağladığı bu araştırma Türkiye’nin ilk “Teknolojide İnsan Endeksi” çalışması olacaktır. Genel anlamda teknolojiye ve bilime olan yaklaşımı, bu alanda çalışan insan sayısını ve kadın temsiliyetini arttırmaya yönelik yapılacak olan çalışmalara endeks olmayı amaçlamaktadır.

Proje Destekçileri